Milthon Bohemia - homepage  Milthon Bohemia - homepage

Naši mexičani   Novinky   Štěňata   Fotogalérie
O plemeni   Výstavy   Naše odchovy   Kontakt

Zdraví u psa je důležitější než získaný titul šampiona krásy. Ideální je, pokud jde obojí ruku v ruce. To vám ale může splnit pouze pes s průkazem původu.
 

 

               Mexický naháč - Xoloitzcuintle

Velmi starobylý původ. Kdysi rituální pes původních obyvatel Mexika, jehož maso bylo konzumováno při zvláštních obřadech. Byl vnímán jako vtělení boha Xolotla (odtud i jeho původní jméno Xoloitzcuintle), který doprovázel duše zemřelých do podsvětí. Nálezy hliněných figurek z doby 3700 let před naším letopočtem podporují dokonce teorii, že mexický naháč patří k nejstarším psím plemenům. Naháči pravděpodobně vznikli v důsledku mutace. Mexická kynologická federace toto původní plemeno zachránila a od roku 1940 ho dokonce dala do znaku. 

 

Popis: Pes bez srsti, harmonicky vyvážený, se širokým, prostorným hrudníkem a dlouhými končetinami a ocasem. Lebka poměrně široká, klínovitá, s delším čenichem. Běžné je chybění premolárů, někdy i několika řezáků. Chudozubost u naháčů geneticky souvisí se ztrátou srsti, a proto není na výstavách penalizována. Oči středně velké, mandlového tvaru. Uši dlouhé, velké a výrazné, "netopýří". Tělo mírně obdélníkového formátu. Hřbet rovný, hrudník sahající až k loktům, břicho vtažené. Ocas dlouhý, jemný, v pohybu nesen vysoko, v oblouku, ale nikdy stočený přes hřbet. Kůže hladká, na dotek teplá a citlivá. Pes bez srsti, jen na čele a zadní části krku se mohou nacházet zbytky krátké, husté a hrubé srst jakékoli barvy, která ovšem nesmí nikdy být delší než 2,5 centimetru a má tvořit korunku dlouhých pesíků s jemnou texturou. Hrubá srst se často nachází na tlapkách a na konci ocasu. Úplné absenci srsti se však dává přednost. Preferováni jsou jednobarevní psi tmavých odstínů. Barva se pohybuje od černé přes šedočernou, břidlicově šedou, tmavošedou, červenavou, játrovou, bronzovou k zlatožluté. Vyskytují se i skvrnití psi, včetně psů s bílými nebo trikolorními znaky.

                                                      

Charakteristika: Klidný nebojácný pes, veselý, vnímavý a inteligentní. Málokdy štěká, zato se projevuje širokou škálou zvuků. K cizím je velmi nedůvěřivý, k rodině však velmi milý. Je dobrý hlídač, výborný společník. Nikdy není agresivní.

Užití: Luxusní společenské plemeno, které dobře hlídá.

Patří k nejvzácnějším plemenům vyskytujících se u nás.  

Vyskytují se dvě variety psů i fen a to bezsrstá a osrstěná.
Existují tři velikostní rázy:
Standardní - psi i feny: 46-60 cm
Střední      - psi i feny: 36-45 cm
Malý         - psi i feny: 25-35 cm